28.09.2010.
Kako da pristupim informacijama pod kontrolom Okružnog suda u Trebinju?
Vijest je izvorno napisana na jeziku: Srpskom
28.09.2010.
ŠTA JE POTREBNO DA BI SE PRIZNALA I IZVRŠILA ARBITRAŽNA ODLUKA?
Da je stranka koja traži priznanje i izvršenje uz prijedlog podnijela izvornu odluku arbitraže ili njen ovjeren prepis i izvorni ugovor o arbitraži ili njegov ovjeren prepis, Ako priznanje i izvršenje arbitraže nisu sastavljeni na jeziku koji je u službenoj upotrebi suda pred kojim se pokreće postupak za priznanje i izvršenje te odluke, stranka koja traži priznanje i izvršenje te odluke mora podnijeti prevod njihovog ovlaštenog prevodioca.
KADA SE NEĆE IZVRŠITI PRIZNAVANJE I IZVRŠENJE STRANE ARBITRAŽNE ODLUKE?
Priznavanje i izvršenje strane arbitražne odluke odbiće se u sledećim slučajevima:
POKRETANJE POSTUPKA PRIZNAVANJA
Postupak priznavanja stranih sudskih i stranih arbitražnih odluka pokreće se prijedlogom ovlaštenog subjekta (stranka u postupku, ili njen univerzalni ili singularni nasljednik). Zakon o rješavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja u odreðenim odnosima izričito predviða da je priznavanje odluke stranog suda u statusnim stvarima ovlašten tražiti svako ko za to ima pravni interes, dakle, i osobe koje nisu bile stranke u postupku, odnosno subjekti na koje se odluka neposredno ne odnosi. Ustavno pravilo koje se mora neposredno i primarno primjenjivati u svim postupcima je da se svakom mora omogućiti da učestvuje u postupku u kome se odlučuje o njegovim pravima, a samo se pravo na žalbu može nadomjestiti nekim drugim pravnim sredstvom. Postupak priznavanja stranih sudskih i arbitražnih odluka pokreće se prijedlogom ovlaštenog subjekta (stranka u postupku ili njen univerzalni ili singularni nasljednik).
Uz prijedlog se treba priložiti:
Za priznavanje izvršenja stranih sudskih i arbitražnih odluka mjesno je nadležan sud na čijem području treba sprovesti postupak priznavanja odnosno izvršenja. Nadležnost Okružnog suda da odlučuje o priznavanju odluka stranih sudova, stranih trgovačkih sudova i stranih arbitraža odreðena je Zakonom o sudovima RS (''Službeni glasnik Republike Srpske'', broj 37/06). Postupak se provodi prema odredbama Zakona o vanparničnom postupku, u kojem se shodno primjenjuju odredbe Zakona o parničnom postupku, ako zakonom nije drugačije odreðeno, kao i Zakon o rješavanju sukoba Zakona sa propisima drugih zemalja (''Službeni list SFRJ'' broj 43/82, 72/82)
KADA SE NEĆE PRIZNATI STRANA SUDSKA ODLUKA?
Nadležni sud odbiće priznanje strane sudske odluke u sledećim slučajevima:
Nepostojanje uzajamnosti nije smetnja za priznanje strane sudske odluke donesene u bračnom sporu i u sporu radi utvrðivanja i osporavanja očinstva ili materinstva, kao i ako priznanje ili izvršenje strane sudske odluke traži državljanin Bosne i Hercegovine. U slučajevima da je po podnijetom prijedlogu za priznanje strane sudske odluke boravište protivnika predlagača nepoznato, a nema punomoćnika (npr. priznavanje stranih sudskih odluka o razvodu braka ), primjenjuju se odredbe Zakona o parničnom postupku o postavljanju privremenog zastupnika.
Troškove ovog postupka prethodno treba da predujmi predlagač. Protiv rješenja o priznavanju odnosno izvršenju odluke stranke mogu izjaviti žalbu u roku od 15 dana od dana dostavljanja rješenja, o kojoj odlučuje drugostepeni sud. Po donijetoj odluci bilo bi dopušteno i voðenje postupka za povraćaj u preðašnje stanje, kao i ponavljanje postupka.
KAKAV JE POSTUPAK PRIZNAVANJA STRANIH ARBITRAŽNIH ODLUKA?
Arbitražom se smatra rješenje spora izmeðu dvije i više stranaka od strane treće osobe (arbitra) koji svoja ovlaštenja izvodi iz sporazuma stranaka i čija je odluka za njih obavezna. Arbitražnom odlukom treba smatrati kako odluku ad hoc (od slučaja do slučaja) tako i odluku institucione arbitraže. Arbitražnom odlukom u smislu odredbe čl. 97. Zakona o rješavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja u odreðenim odnosima treba smatrati odluku koju je u odreðenom pranom pitanju donijelo tijelo koje po pravu mjerodavnom za tu odluku ima značenje i koja po tom pravu može postati konačna i izvršna
Vijest je izvorno napisana na jeziku: Srpskom