Пракса Европског суда за људска права од 07. јануара 2025. године
У прилогу можете преузети информацију о најновијим предметима Европског суда за људска права, како слиједи:
Минасyан и остали против Арменије
Предмет се односи на објављивање чланка на wеб страници који је нападао “Лобисте хомосексуалних права” Чланак је укључивао повезнице на Фацебоок профиле подносилаца представки. Подносиоци представке се посебно жале да су чланак и каснији чланци представљали узнемиравање и говор мржње.
Повреда члана 8. самостално и у вези са чланом 14. Европске конвенције
Предмет се односи на објаву саопштења бугарског јавног тужитеља за којег је подноситељица представке, позната новинарка и заступница у парламенту, сматрала да је повриједио њено право да се сматра невином.
Повреда члана 6. став 2. Европске конвенције (претпоставка невиности)
Повреда члана 13 у вези са чланом 6. став 2.
УАБ Профарма и УАБ Бона Диагносис против Литваније
Предмет се односи на поништење неколико уговора које је тужена држава потписала са подносиоцима представке ради набавке брзих тестова за Цовид-19, договорених током глобалне пандемије Цовида. Државни тужилац је тражио поништење уговора истичући да је држава преплатила тестове што је резултирало неоправданим богаћењем подносилаца представки.
Нема повреде члана 1. Протокола 1
Предмет се односи на одговорност подносиоца представке за изјаве и коментаре објављене на његовом Фацебоок профилу. Након скандала у Националној опери у Букурешту, који је био предмет велике медијске покривености, подносилац представке је извјештавао о том скандалу постављајући и хостујући коментаре трећих страна на својој Фацебоок страници. Он је проглашен одговорним за наношење штете имиџу и угледу особа које су биле предметом таквих изјава и коментара.
Повреда члана 10. (слобода изражавања) Европске конвенције